מהי רצפת האגן, ולמה זה צריך לעניין אתכם?

אם מעולם לא הקדשתם הרבה מחשבה על רצפת האגן שלכם, אתם לא לבד. רוב האנשים לא מייחסים לחלק הזה בגוף שלהם חשיבות רבה בדרך כלל עד שלפעמים זה כבר מאוחר מדי ומתחילות לצוץ בעיות, כמו בריחת שתן, או גרוע מזה, צניחה של רצפת האגן כתוצאה מהריון, השמנה או עצירות כרונית. שרירי רצפת האגן הם מקבוצות השרירים החשובות ביותר בגופנו, לכן להתעלמות מהם יכולות להיות השלכות גדולות בעתיד.

 

הכתבה נכתבה בעזרת המומחים של עזר נאמן מוצרי ספיגה למבוגרים

מוצרי ספיגה איכותיים באתר https://www.ezerneman.co.il

 

אנטומיה

 

מבנה רצפת האגן הוא מעין סל של שרירים שתומכים באיברים חשובים למדי – שלפוחית ​​השתן, פי הטבעת והרחם אצל נשים, והערמונית אצל גברים. השרירים נמתחים על פני אזור המפשעה מלפנים ומאחור מצד לצד. הם בדרך כלל מאוד מוצקים ועבים, אבל הם גם גמישים ומסוגלים לנוע מעלה ומטה (סוג של טרמפולינה).

 

שרירים אלה חשובים מאוד לתמיכה באיברים המפורטים למעלה, והם חיוניים בשמירה על השליטה בשלפוחית ​​השתן ובמעיים. שרירי רצפת האגן גם משחקים תפקיד גדול בתפקוד המיני של גברים ונשים, ומספקים תמיכה לתינוק במהלך ההריון.

 

במהלך החיים שלנו, דברים רבים יכולים לסכן את היציבות של שרירי רצפת האגן, שחסרונה מוביל לבעיות כמו בריחת שתן או צניחת איברים. השמנת יתר, לידה, שיעול כרוני, עצירות כרונית, או כל דבר אחר שמפעיל לחץ על שרירי רצפת האגן יכולים לגרום להחלשות שלהם. עם הגיל, מתרחשת לעתים קרובות היחלשות של רקמות החיבור של רצפת האגן.

 

מה אתם יכולים לעשות כדי להגן על רצפת האגן

 

החדשות הטובות הן, כי בדומה לשרירים האחרים בגוף, גם שרירי רצפת האגן יכולים להיות מתוחזקים לאורך זמן באמצעות תרגילים. אם תלמדו איך לחזק את רצפת האגן שלכם, ייתכן שתוכלו למנוע מהבעיה בכלל להתרחש, ואם לא אז לפחות תצליחו לצמצם משמעותית תופעות של בריחת שתן או צניחה.

 

ישנם תרגילים רבים שאתם יכולים לעשות כדי לחזק את שרירי רצפת האגן. תרגילי קגל הם מצוינים עבור בידוד של שרירי רצפת האגן, אך מכיוון שרצפת האגן מתחברת לרבים מהשרירים שיוצרים את ה"ליבה" (וביניהם שרירי הסרעפת שלנו), אתם תצטרכו גם לשלב אימונים הבונים כוח באותם אזורים. וזכרו – זה לא רק הידוק השרירים שחשוב כאן. אתם גם צריכים לוודא שהשרירים שלכם לא מתוחים מדי, ולא רופפים מדי.

 

ללמוד איך להרפות את שרירי רצפת האגן זה חשוב בדיוק כמו ללמוד כיצד לחזק אותם, שכן רצפת האגן מתוחה במיוחד יכולה ליצור חולשה ולגרום לבעיות נוספות. כמו כל שריר אחר בגוף, אנחנו רוצים שהשרירים שלנו יהיו חזקים וגמישים כאחד.

 

איך זה מרגיש כאשר שרירי רצפת האגן מתוחים מדי?

אם שרירי רצפת האגן שלכם מתוחים מדי, סביר שתחושו בבעיות, כמו עצירות, כאב בזמן קיום יחסי מין, כאב באגן, חוסר יכולת לרוקן את שלפוחית ​​השתן לחלוטין וכאב במתן שתן.

אם אתם סובלים מתסמינים אלו, מומלץ שתלכו לראות פיזיותרפיסט מומחה לרצפת האגן לפני תחילת כל תוכנית של חיזוק השרירים באזור. ביצוע תרגילי חיזוק של רצפת האגן כאשר היא כבר חזק מדי יכול ליצור בעיות נוספות, או להפוך את כל הבעיות הקיימות לגרועות יותר.

 

איך זה מרגיש כאשר שרירי רצפת האגן רפויים מדי?

 

אם שרירי רצפת האגן שלכם רפויים מדי, סביר שתחושו בבעיות, כמו בריחת שתן, דחיפות במתן שתן, הליכה לשירותים בתדירות גבוהה, בריחת גזים וצואה, צניחת איברים ונפילת איברים דרך הנרתיק, בעיות בתפקוד המיני וכאבים במפרק הירך.

 

חשוב מאוד ללמוד כיצד לחזק ולהרפות את שרירי האגן, על מנת שתוכלו להימנע מחולשה או מתיחות יתר של שרירי רצפת האגן.

דילוג לתוכן